Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-24

Badanie sprawozdań finansowych według KSRF w brzmieniu MSB

W przypadku podmiotów uprawnionych stosujących KSRF w brzmieniu MSB (w dalszej części tekstu przez „MSB” należy rozumieć „KSRF w brzmieniu MSB”) kwestie badania sprawozdania finansowego szczegółowo regulują poszczególne MSB. Co ciekawe, biegły rewident nie może potwierdzić przestrzegania MSB w sprawozdaniu z badania, o ile nie przestrzegał wymogów wszystkich MSB odpowiednich dla danego badania. Oznacza to, że nie ma możliwości ich wybiórczego stosowania przez biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie zgodnie z MSB, ponieważ dla celów stwierdzenia, iż badanie było przeprowadzone zgodnie z MSB, należy przestrzegać wszystkich MSB.

To, co dotychczas odróżniało „oryginalne” (nieobowiązujące obecnie w Polsce) MSB od KSRF, to m.in. sprawozdanie biegłego rewidenta. W przypadku „oryginalnych” MSB nie mamy już do czynienia z podziałem na opinię i raport, ale ze „sprawozdaniem biegłego rewidenta”, które - jako jedną ze składowych - zawiera w sobie opinię. Do niedawna nie było to zgodne z polskimi przepisami prawa (w tym kontekście z ustawą o rachunkowości), ale po wejściu w życie ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym (która m.in. zmieniła przepisy ustawy o rachunkowości w kwestii sprawozdawczości z badania) podział na opinię i raport zaniknął, a biegli rewidenci mają wydawać właśnie „sprawozdanie z badania”.

Mając na względzie przedstawioną zmianę, trzeba zaznaczyć, że obecnie sprawozdanie biegłego rewidenta istotnie odbiega od formy, jaką do niedawna prezentowały opinia i raport. Co ciekawe, „oryginalne” MSB prezentują dwa rodzaje treści paragrafu opiniującego, możliwych do zastosowania przez biegłego rewidenta.

Po wejściu w życie ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym każde badanie będzie musiało się kończyć wydaniem sprawozdania z badania. Zgodnie z art. 83 tej ustawy sprawozdanie z badania ma być formułowane w sposób jasny, jednoznaczny i musi zawierać:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00