Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1995 nr 308 str. 15
Wersja archiwalna od 1995-12-28 do 2011-05-07
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1995 nr 308 str. 15
Wersja archiwalna od 1995-12-28 do 2011-05-07
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2943/95

z dnia 20 grudnia 1995 r.

ustalające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1627/94 ustanawiającego ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiające ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych(1), w szczególności jego art. 13 ust. 2 i art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

powinny zostać ustanowione szczegółowe zasady przekazywania Komisji istotnych informacji dotyczących statków rybackich Wspólnoty w związku z wydawaniem specjalnych zezwoleń połowowych, a także należy określić kryteria stosowane przez Komisję podczas badania wniosków o wydanie zezwolenia;

w przypadku naruszenia dokonanego przez statek rybacki pływający pod banderą państwa trzeciego, właściciel tego statku powinien mieć możliwość wyrażenia swojego zdania w sprawie przyjętych środków;

należy ustanowić procedury współpracy między właściwymi władzami Państw Członkowskich, w celu ułatwienia wymiany informacji w sytuacjach, gdy nieprzestrzeganie są reguły wspólnotowe;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Niniejsze rozporządzenie określa szczegółowe zasady stosowania art. 7, 8, 10 i 13 rozporządzenia (WE) nr 1627/94.

ROZDZIAŁ 1

Uprawnienia do połowów na wspólnotowych wodach połowowych oraz na pełnym morzu

Artykuł 2

1. Co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem operacji połowowych Państwa Członkowskie przekazują Komisji projekt wykazu statków rybackich Wspólnoty, które będą prowadzić działalność połowową na zasadach i warunkach określonych w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1627/94, jak również informacje, które umożliwiają sprawdzenie, czy wykaz jest zgodny z odpowiednimi przepisami prawa wspólnotowego, łącznie z danymi dotyczącymi oceny nakładu połowowego.

2. Wykaz statków zawiera w szczególności informacje określone w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1627/94.

3. Wykaz statków oraz informacje dodatkowe są przekazywane Komisji, preferowana jest skomputeryzowana forma przesyłania danych lub poczta elektroniczna.

4. Termin określony w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1627/94 rozpoczyna się w dniu otrzymania wszystkich istotnych informacji.

Artykuł 3

1. Państwa Członkowskie przekazują Komisji ostateczny wykaz statków, które otrzymały specjalne zezwolenie najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia wydania zezwoleń.

Ostateczny wykaz jest ważny aż do odwołania przez Państwo Członkowskie wprost bądź w sposób domniemany.

2. W przypadku zmian w ostatecznym wykazie informacje, które są wymagane stosownie do przepisów art. 2 ust. 1, Komisja musi otrzymać najpóźniej w ciągu 12 dni roboczych przed rozpoczęciem operacji połowowych.

3. Państwa Członkowskie bezzwłocznie zawiadamiają Komisję o wszelkich cofniętych lub zawieszonych, w całości lub w części, specjalnych zezwoleniach, wraz z podaniem uzasadnienia takiego działania.

Artykuł 4

Najpóźniej do 15 listopada każdego roku, Państwa Członkowskie przesyłają Komisji informacje o specjalnych systemach krajowych zezwoleń, określone w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 1627/94, o ile ustanowiły takie systemy.

ROZDZIAŁ 2

Cofnięcie i zawieszenie zezwoleń wydanych dla statków państw trzecich

Artykuł 5

Państwa Członkowskie zawiadamiają o wszelkich wykrytych naruszeniach określonych w art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1627/94, wskazując co najmniej nazwę statku, jego zewnętrzne oznakowania, międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy, państwo trzecie, pod którego banderą pływa, nazwiska i adresy kapitana i właściciela, szczegółowy opis stanu faktycznego danej sprawy, szczegóły wszelkich postępowań sądowych i administracyjnych oraz wszelkich innych podjętych działań oraz ostateczne rozstrzygnięcia prawne dotyczące naruszenia.

Artykuł 6

1. Komisja bada wszystkie zgłoszone naruszenia dokonane przez statki państw trzecich, oceniając powagę każdej sprawy w świetle podjętych przez właściwe władze Państw Członkowskich decyzji sądowych i administracyjnych, w szczególności korzyści ekonomiczne, które mógł odnieść właściciel statku, oraz wpływ naruszenia na zasoby połowowe.

W odniesieniu do danego statku i bez uszczerbku dla przepisów porozumień połowowych zawartych z państwem trzecim bandery, Komisja może w zależności od powagi sprawy – po umożliwieniu właścicielowi statku wyrażenia swojego zdania odnośnie do zarzucanego naruszenia – podjąć decyzję o:

- zawieszeniu specjalnego zezwolenia połowowego,

- cofnięciu specjalnego zezwolenia połowowego,

- usunięciu danego statku z wykazu statków kwalifikujących się do otrzymania specjalnego zezwolenia połowowego na następny rok kalendarzowy.

2. Komisja nie może podjąć decyzji przed upływem czternastodniowego terminu po otrzymaniu przez właściciela zawiadomienia o zarzucanym naruszeniu.

ROZDZIAŁ 3

Przepisy ogólne i końcowe

Artykuł 7

1. Właściwe władze wykrywające jakiekolwiek naruszenie zapewniają wszelką niezbędną pomoc władzom Państwa Członkowskiego bandery, w celu umożliwienia im wszczęcia procedury określonej w art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1627/94.

2. Pomoc taka może polegać w szczególności na przekazywaniu dokumentacji dowodowej, zapewnieniu dostępu do dowodów naruszenia i ułatwianiu występowania urzędników w charakterze świadków w postępowaniu sądowym w Państwie Członkowskim bandery.

3. Właściwe władze wykrywające jakiekolwiek naruszenie informują władze Państwa Członkowskiego bandery o wszelkich statkach nieprzestrzegających wymogów nałożonych na nie pod groźbą kar wynikających z dokonania naruszenia.

4. Państwa Członkowskie informują Komisję oraz Państwo Członkowskie bandery o wszelkich postępowaniach sądowych i administracyjnych oraz innych podjętych działaniach, a także o ostatecznych rozstrzygnięciach prawnych odnoszących się do statków pływających pod banderą, w odniesieniu do której stwierdzono dokonanie naruszenia.

Artykuł 8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1995 r.

W imieniu Komisji

Emma BONINO

Członek Komisji



(1) Dz.U. nr L 171 z 6.7.1994, str. 7.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00