Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 15 poz. 199
Wersja archiwalna od 2000-03-22 do 2001-10-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 15 poz. 199
Wersja archiwalna od 2000-03-22 do 2001-10-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA

z dnia 22 lutego 2000 r.

w sprawie biegłych z listy wojewody.

Na podstawie art. 70a ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa:

1) kwalifikacje, jakim powinien odpowiadać biegły z listy wojewody, któremu uprawnienia nadawane są zgodnie z art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r, o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136),

2) sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień biegłemu,

3) sposób, tryb i szczegółowe warunki działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień biegłych,

4) sposób ustalania kosztów postępowania kwalifikacyjnego,

5) sposób ustalania wynagrodzenia za udział w pracach komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień biegłych.

6) sposób, tryb i szczegółowe warunki postępowania sprawdzającego kwalifikacje biegłego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. O nadanie uprawnień biegłego z listy wojewody może ubiegać się osoba, która:

1) korzysta w pełni z praw publicznych i posiada pełną zdolność do czynności prawnych,

2) posiada ukończone studia wyższe,

3) posiada co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w zakresie, w którym ubiega się o nadanie uprawnień biegłego,

4) wykaże się autorstwem lub współautorstwem co najmniej pięciu opracowań z zakresu ochrony środowiska, w szczególności ocen oddziaływania na środowisko, planów ochrony rezerwatów, parków narodowych, parków krajobrazowych, operatów i opinii z zakresu postępowania wodnoprawnego.

2: Posiadanie co najmniej pięcioletniego stażu pracy w administracji państwowej na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym, związanym z rozpatrywaniem opracowań wymienionych w ust. 1 pkt 4, jest równoznaczne ze spełnieniem wymagań określonych w ust. 1 pkt 3 i 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Uprawnienia biegłego mogą być nadawane w więcej niż jednym zakresie.

2. Nadane uprawnienia obowiązują na terenie całego kraju.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Wszczęcie postępowania o nadanie uprawnień biegłego następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o wpis na listę biegłych wojewody właściwego według stałego miejsca zamieszkania tej osoby.

2. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień biegłego nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wszczęcie postępowania następuje na pisemny wniosek tej osoby, skierowany do Wojewody Mazowieckiego.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, dołącza się:

1) wypełniony arkusz kwalifikacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) odpis dyplomu ukończenia szkoły wyższej,

3) zaświadczenie potwierdzające praktykę zawodową, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 2 ust. 2,

4) wykaz opracowań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, autorstwa lub współautorstwa osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień biegłego, z podaniem roku wykonania i miejsca udostępnienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Postępowanie o nadanie uprawnień biegłego składa się z dwóch etapów:

1) etap I: ustalenie spełnienia wymagań określonych w § 2 i 4,

2) etap II: egzamin pisemny i ustny.

2. Egzamin przeprowadza się oddzielnie dla każdego zakresu wymienionego w § 3 ust. 1.

3. Egzamin obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznego stosowania posiadanej wiedzy i znajomości przepisów prawa w zakresie wymienionym we wniosku, w stopniu niezbędnym do wykonywania zadań biegłego.

4. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu postępowania o nadanie uprawnień jest spełnienie wymagań określonych w § 2 i 4.

5. O terminie i miejscu egzaminu powiadamia się osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego, nie później niż na 30 dni przed wyznaczoną datą egzaminu.

6. Zmiana terminu egzaminu może nastąpić na uzasadniony ważnymi przyczynami wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień biegłego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Komisja kwalifikacyjna do spraw uprawnień biegłych, zwana dalej „komisją", powołana przez wojewodę, ustala spełnienie wymagań formalnych określonych w § 2 i 4 oraz dokonuje oceny kwalifikacji osób, ubiegających się o nadanie uprawnień biegłego, w zespołach działających w składzie od trzech do pięciu osób, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji spośród członków komisji będących specjalistami w zakresie, w którym prowadzony będzie egzamin, lub posiadających znajomość przepisów prawa w tym zakresie.

2. W skład komisji, o którym mowa w ust. 1, wchodzą członkowie będący specjalistami w zakresie dostosowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej, dotyczącego ochrony środowiska, wskazani przez ministra właściwego do spraw środowiska.

3. W skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, wchodzą:

1) przewodniczący,

2) sekretarz,

3) członkowie, w tym przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska.

4. O wyniku egzaminu zespół rozstrzyga większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu.

5. Wynik egzaminu określa się jako „pozytywny" lub „negatywny".

6. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym stwierdza się wynik egzaminu; protokół podpisują przewodniczący, sekretarz i członkowie zespołu.

7. Dokumentację z postępowania o nadanie uprawnień biegłego przewodniczący zespołu przedstawia niezwłocznie wojewodzie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.W wyjątkowych wypadkach komisja może przedstawić wojewodzie wniosek o nadanie uprawnień bez konieczności zdawania egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, po stwierdzeniu przez nią posiadania umiejętności przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego, na podstawie oceny pierwszego etapu postępowania, uzasadnionych przebiegiem pracy zawodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Osobie, która uzyskała pozytywny wynik egzaminu lub została zwolniona z obowiązku zdawania egzaminu, wojewoda nadaje uprawnienia biegłego, wydając świadectwo stwierdzające te uprawnienia, i wpisuje na listę biegłych; wzór świadectwa stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. W przypadku wydania decyzji o odmowie nadania uprawnień biegłego, z powodu negatywnego wyniku egzaminu, ponowny wniosek o wszczęcie postępowania o nadanie uprawnień biegłego może być rozpatrzony po upływie dwóch lat od dnia wydania decyzji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Koszty postępowania o nadanie uprawnień biegłego obejmują:

1) wynagrodzenie dla członków komisji biorących udział w pracach zespołu, o których mowa w § 6 ust. 1 i 3,

2) zwrot kosztów diet, podróży i noclegów, na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,

3) koszty obsługi administracyjno-biurowej komisji.

2. Koszty postępowania, o których mowa w ust. 1, pokrywane są przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień biegłego.

3. Koszty postępowania, o których mowa w ust. 2, ustala się jako równowartość 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw, za ostatni kwartał poprzedzający datę złożenia wniosku, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

4. Koszty postępowania uiszcza się w dwóch ratach, najpóźniej w dniu:

1) złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1 pierwsza rata w wysokości 30%,

2) przystąpienia do egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 - druga rata w wysokości 70%.

5. Osoba, która uzyskała uprawnienia biegłego zgodnie z § 7, oraz osoba, która nie przystępuje do egzaminu, jest zwolniona z uregulowania drugiej raty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Przewodniczący, sekretarz i pozostali członkowie zespołów otrzymują wynagrodzenie za udział w postępowaniu o nadanie uprawnień biegłego.

2. Ustala się wynagrodzenie za udział w każdym etapie postępowania, o którym mowa w § 5
ust. 1:

1) etap I - dla:

- 2,5%,

a) przewodniczącego

b) sekretarza

- 2,0%,

c) każdego z członków

- 2,0%,

2) etap II - dla:

- 4,5%,

a) przewodniczącego

b) sekretarza

- 4,0%,

c) każdego z członków

- 4,0%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 9 ust. 3, za każdą osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Komisja po powzięciu wiadomości, że biegły nie wykonuje swoich zadań z należytą starannością albo zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej lub obowiązującymi przepisami, wszczyna postępowanie sprawdzające.

2. Postępowanie sprawdzające odbywa się w zespołach weryfikacyjnych, działających w trzyosobowym składzie, wyznaczonym przez przewodniczącego komisji spośród członków komisji będących specjalistami w zakresie, w którym prowadzone jest postępowanie.

3. W skład zespołu weryfikacyjnego, o którym mowa w ust. 2, wchodzą:

1) przewodniczący,

2) sekretarz,

3) członek.

4. W posiedzeniu zespołu weryfikacyjnego ma prawo uczestniczyć biegły, w którego sprawie toczy się postępowanie sprawdzające.

5. Z przebiegu postępowania sprawdzającego sporządza się protokół, w którym stwierdza się wynik postępowania; protokół podpisują przewodniczący, sekretarz i członek zespołu weryfikacyjnego.

6. Dokumentację z postępowania sprawdzającego przewodniczący zespołu weryfikacyjnego przedkłada niezwłocznie wojewodzie.

7. W przypadku stwierdzenia, że biegły nie wykonuje swoich zadań z należytą starannością albo zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej lub obowiązującymi przepisami, przewodniczący zespołu weryfikacyjnego występuje do wojewody z wnioskiem o cofnięcie uprawnień biegłemu.

8. O stwierdzeniu braku uchybień w wykonywaniu zadań biegłego komisja weryfikacyjna zawiadamia zainteresowanych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Przewodniczący, sekretarz i członek zespołu weryfikacyjnego otrzymują wynagrodzenie za udział w postępowaniu sprawdzającym.

2. Ustala się wynagrodzenie za udział w postępowaniu sprawdzającym, o którym mowa w § 11 ust. 1, dla:

1) przewodniczącego

- 3,5%,

2) sekretarza

- 3,0%,

3) członka

- 3,0%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 9 ust. 3, za każdego biegłego, w którego sprawie toczy się postępowanie sprawdzające.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. Z obowiązku zdawania egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, zwolniona jest osoba, która w 1998 r. została wpisana na listę biegłych Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W przypadku ubiegania się przez tę osobę o nadanie jej uprawnień biegłego z listy wojewody, komisja przedstawia wojewodzie wniosek o nadanie tych uprawnień po sprawdzeniu spełnienia przez tę osobę wymagań, o których mowa w § 2 i 4. Osoba ta dołącza do wniosku kopię świadectwa stwierdzającego nadanie jej uprawnień biegłego z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, nie ponosi kosztów postępowania o nadanie uprawnień biegłego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Traci moc rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 16 września 1998 r. w sprawie biegłych z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (Dz. U. Nr 122, poz. 806).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Środowiska: A. Tokarczuk

Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 22 lutego 2000 r. (poz. 199)

Załącznik nr 1

Wzór

infoRgrafika

Załącznik nr 2

Wzór

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00